недеља, 13. новембар 2011.

Ah meraka nedeljom na pijaci

Nedelju volim iz nekoliko razloga. Kuvanje nedeljom predstavlja pravi mali performans. Nije kao radnim danima, na brzaka, pa nekad i dupla doza za dva dana. Nedeljom kuvanje počinje na pijaci. Najbliža pijaca mi je Kalenić pijaca. Odlazak na pijacu za mene predstavlja pravi doživljaj i podrazumeva najmanje sat vremena, jer nije poenta kupiti ono što ti treba, već i prozujati malo između tezgi i porazgovarati sa svetom.

S obzirom da imam desetak minuta pešačenja, prija pjehe do pijace i nazad. A tamo, merak pravi. Jedan od razloga zašto volim pijacu je raznovrsnost. Ljudi, tezgi, proizvoda i načina komunikacije. Na Kaleniću posebno. Ne kažu džabe da je Kalenić pijaca-pijaca sa dušom.

Izgrađena je 1926. Na „Kalenića guvnu“, jednom od od brojnih zadužbina predratnog beogradskog bogataša i dobrotvora Vlajka Kalenića. Kažu da je najbolje snabdevena pijaca u gradu. Kažu i da se prodajno mesto prenosi sa oca na sina. Tu se nalazi negde oko 820 tezgi, i sigurno 50tak malih kiosaka na kojima možete pronaći najrazličitije vrste proizvoda, sve od igle do lokomotive.

I stvarno, na Kalenić pijaci možete kupiti sve i svja. Postoji jedan deo pijace na kome su tezge sa starinama, raznoraznim džidžabidžama, slikama, alatima. Stare lampe i lustere možete pazariti od 500 do 2500 hiljade dindži. Figurice svakojake od 50 pa do par hiljada. Ukrasi, svećnjaci, sveće, kutije, male i velike, vaze, ramovi za slike, satovi, čak i tranzistori. Vintage. Ako vam treba alat, imate nov i polovan, pa izvol`te šta preferirate.

Razglednice i fotografije starog Beograda koštaju 5 dinara.

-Kupuje li neko ove fotkice, pitam starijeg čiku.
-Slabo. Ne znaš ti sinko kako je Beograd nekad bio lep, nastavlja čika.

Malo dalje od tezgi sa starinama su tezge sa garderobom. Polovnom ili novom, takođe. Na ofingeru visi crni muški Prada sako.

-Pošto Prada sako?
-Ovaj crni? Ćero za tebe 1200 dinara. Vidi kako je očuvan.

Ženica skida sako i pokazuje mi.

Malo dalje zalazim u deo sa cvećem. Ruže, kaktusi, korpice, buketi. Od 200 do 1000 dinara, možete kupiti divno cveće. E, nakon pola sata priče sa prodavcima u ovom delu pijace, krećem po namirnice za nedeljni ručak. Ništa lepše od muvanja kroz tezge sa povrćem i voćem. Šarenilo boja.

Reklama na jednoj tezgi: krompir sa Vlasine. Beli 70, roze 60. Tako piše.

-Jel stvarno sa Vlasine il` je ovo samo reklama, pitam baku.
-Stvarno sa Vlasine dete. Lep je, ja juče pravila.
-A koja je razlika između belog i roze?
-Ako ćeš praviš pire uzmi beli. Ako ćeš pečeš, dam ti ovaj roze.

Nikad ne uzimam sve na jednoj tezgi. Obožavam da se šetkam i komuniciram, pa sam švrljala po tezgama sa povrćem i uzela sve potrebne sastojke za taj nedeljni ručak: paprike, zelenu salatu, šargarepu, tikvice i začine.

Volim tu neposrednu komunikaciju na pijaci. Svi smo bliski, svi me oslovljavaju sa ćero, dete, komšinice. Ta bliskost i priče daju poseban šmek celom doživljaju. Na kioscima nadomak tezgi sa povrćem možete kupiti kore za pitu, domaće, rezance, kore za Rozen tortu, gibanicu, ma svih i svakakvih kora ima.

-Kad su ti pečene ove kore?
-Sinoć dete. Sezona slava je, pa sve brzo ode.

Aha mislim se ja, onda mora da su sveže, nema prevare.

Odmah iza kiosaka je deo sa medom i proizvodima od meda, orasima, bademom, koštunjavim i suvim voćem. Usput pričam sa prodavcima o orasima, koji mi se žale da je pala cena ove godine, na putu ka zgradi koju obožavam. A u zgradi raj za oči. Sirevi i kajmak. Tražim kozji sir, ali s obzirom da sam okasnila, već je jedan sat, ne nalazim nigde. A onda snimim kacu. Iliti bure.

-Ajde komšinice, ostalo još malo.
-Kozji, pitam ja.
-Jašta. Kol`ko da merim?

Tu se završava kupovina. Skoro dva sata „kvalitetnog programa“. Merak za dušu. Melem za oči.

A evo i recepta za nedeljni ručak:

Piletina sa povrćem

Pileća prsa isecite na komade. Pomešajte senf, kari, vegetu i bosiljak i premažite piletinu sa obe strane. Isecite krompir na kolutove. Isecite papriku na pola (ili ako volite drugačije, ja tako volim), šargarepu i tikvice, i sve stavite u rernu. Pecite oko 40tak minuta.

Pita sa jabukama

Izrendajte par jabuka. Ređajte sveže kore sa Kalenić pijace i rendane jabuke naizmenično. Pecite u rerni a na kraju prelijte sa vrućim prelivom, napravljenim tako što prokuvate 300ml vode, zaslađene, u koju ste sipali sok od jedne pomorandže. Jabuke obavezno začinite cimetom.

Bon apetit!

Нема коментара:

Постави коментар